T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YERLİ VE MİLLİ BUĞDAY TOHUMLARI AMASYA TOPRAĞINDA

Yayın Tarihi : 15.11.2022

    "Yerli ve Milli Tohumlarımızı Tanıyalım, Kıyaslayalım" projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı araştırma enstitüleri ve özel firmalar tarafından sertifikalandırılarak üretilen yerli ve milli tohumların çiftçilerimize tanıtılması, yabancı menşeli tohumlar ile yerli tohumlarımızın kıyaslama imkânının sağlanması ve sonrasında çiftçilerimiz tarafından yerli ve milli tohumlarımızın üretiminin sağlanması amacıyla 50 çeşitten oluşan ekmeklik buğday demonstrasyon arazisi oluşturuldu.

        Yerli ve Milli buğday tohumlarının ekimi sırasında Amasya Valisi Mustafa Masatlı da ekim çalışmalarına katılarak tohumları toprakla buluşturdu.

       Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ait tarım parseli üzerinde 50 farklı buğday tohumunun aynı alan üzerinde ve aynı şartlarda yetiştirilmek suretiyle buğdayların gelişme ve verim durumları kıyaslanacak ve bölgemize en uygun çeşitlerin belirlenmesi sağlanacak.  

      Demonstrasyon alanı olarak Gökhöyük Tarım İşletmesi'nin de içerisinde olduğu Geldingen Ovası, Amasya'da buğday ekim alanının en fazla olduğu köylerin bu bölgede olması sebebi ile tercih edildi.

      Proje ile pek çok yabancı menşeli çeşitten daha verimli olmasına rağmen piyasada tanınmadığı ve bilinmediği için tercih edilmeyen yerli ve milli tohumların kullanımının artırılması hedefleniyor.

         Demonstrasyon arazisi kurulum ve tanıtım çalışmalarına Amasya Valisi Masatlı'nın yanı sıra Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen de katıldı. Vali Masatlı ile birlikte arazide incelemelerde bulunarak çalışmalarda yer aldılar.