T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BUZAĞI KABİNİ TESLİM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 11.11.2022

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) işbirliği ile "Buzağını Yaşat İşletmene Can Kat Projesi" kapsamında buzağı kabini teslim töreni gerçekleştirildi.

Törende, proje toplam tutarının 867 bin 300 TL olduğu, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve DOKAP'ın %  60 hibe desteği sağladı proje ile buzağı ölümlerinin en aza indirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Konuşmasında, söz konusu projenin erken dönem buzağı ölümlerinin önlenmesine katkıda bulunacağını vurgulayan Amasya Tarım ve Orman İl Müdürü Hayrullah GÖKTEKİN;

 "Büyükbaş hayvancılık sektörü, artan nüfusun gıda ihtiyacını karşılama, kırsal alanda geçim kaynağı oluşturma, ülke ekonomisi içindeki payı, istihdam, sanayide farklı sektörlere hammadde sağlaması gibi birçok açıdan stratejik öneme sahiptir.

Ülkemizin sahip olduğu coğrafi ve iklimsel koşullar büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin tüm bölgelerde yapılmasına imkân sağlamaktadır. Ülkemizde ve ilimizde büyük çoğunlukla köy ve beldelerde küçük aile tipi işletmelerinde yapılan büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, kırsal alanda yaşayan insanlarımızın önemli geçim kaynaklarından biri olmakla beraber kırsaldan kente göçün önüne geçilmesinde de önemli katkı sağlamaktadır.

Büyükbaş hayvancılık işletmelerinde sürdürülebilirliğin ve karlılığın altın kuralı, hastalıkları önlemek ve sağlıklı buzağı almaktır. İşletmelerde yaşanan buzağı ölümleri sürdürülebilirliği olumsuz etkilemektedir. Buzağı ölümlerinin en önemli sebepleri bakteriyel ve viral kaynaklı buzağı ishalleri, buzağılar doğduktan sonra temiz alanlarda bakım beslemenin yapılmamasıdır.

Buzağılarda doğumundan sonraki bakım ve besleme hastalıklardan korunma açısından oldukça önemlidir. Günümüz şartlarında ahırlarda buzağılar için ayrı bir yer ayrılamaması buzağı sağlığına direk olarak etki etmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında yeni doğan buzağıların altlık olmaksızın beton ya da toprak zeminlerde bakım beslemesinin yapılması buzağının hastalıklara karşı korunaksız olması anlamına gelmektedir.

Ayrıca doğduktan sonra iki saat içinde verilmeyen ağız sütü buzağıların bağışıklık sistemlerinin gelişmesini olumsuz etkilemekte ve ortamdaki mikroplara açık hale getirmektedir.

Toplam tutarı 867 bin 300 TL olan Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve DOKAP'ın %  60 hibe desteği sağladı projemiz ile buzağı ölümlerinin en aza indirilmesi amaçlanmıştır. Söz konusu erken dönem buzağı ölümlerinin önlenmesi buzağı sayımızın ve et-süt üretimimizin artırılmasına, böylece işletmelerimizin sürdürebilirliğine katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda ülke hayvancılığının en büyük hedeflerinden biri haline gelmiş olan tedavi yerine koruma hedefine de ulaşılmış olunacaktır.

Bu kapsamda temiz bakım besleme yapılması için buzağı altlıkları, buzağı kabinleri, buzağının ilk doğduğu anda özellikle ağız sütünün doğru ve yeterli miktarda buzağıya içirildiğinin kontrolü için biberon desteği 120'şer adet olmak üzere üreticilerimize sağlanacaktır.

Altlık ve kabin sayesinde hem buzağılar diğer hayvanlardan ayrılmış olacak hem de daha temiz bir bakım yapılacaktır. Bu sayede hastalıklardan korunmuş ishallere sebebiyet veren etkenlerden ayrışmış olacaktır. Ayrıca belirtmek isterim ki il müdürlüğümüz olarak her sene il geneli gebe hayvan sayısına göre doğacak olan buzağıların bağışık olabilmesi için E-Coli'ye karşı aşı çalışması yapmakta ve oldukça da başarılı olmaktadır. Biberon sayesinde ise ağız sütünü doğru ve yeterli miktarda alan buzağıların hastalıklara karşı bağışıklık sistemi güçlenecektir.

Bu vesile ile; hazırladığımız projelerimizin hayata geçirilmesinde verdikleri desteklerden ötürü ve tüm projelerimizde önümüzü açan, destekleyen, teşvik eden Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize şükranlarımı arz eder, katkılarından dolayı Sayın DOKAP yetkililerine ve emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Dağıtımını yaptığımız ekipmanların yetiştiricilerimize, ilimiz hayvancılığına hayırlı olması temenni ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum." Dedi.

Konuşmaların ardından törene katılan üreticilere buzağı kabinleri teslim edildi.

Törene Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya il protokolü, çeşitli kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, İl Müdürlüğü personeli ve basın mensupları katıldı.