T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GIDA VE SAĞLIKLI BESLENME KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 13.10.2022

Amasya Zübeyde Hanım Üçler İlkokulu öğrencilerine 16 Ekim Dünya Gıda Günü vesilesi ile Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesi personellerince gıda ve sağlıklı beslenme konulu seminer düzenlendi. 

Törene katılan Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında;  

‘’Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl Birleşmiş Milletlere üye olan ülkelerde gıda üretimi ve tüketimi, gıda israfı, açlık, gibi önemli hayati konular incelenir. 2022 yılı Dünya Gıda Günü teması ‘Kimseyi Geride Bırakma’ daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi çevre ve daha iyi bir yaşamdır.
Sizlerin büyümesini, gelişmesini ve hastalıklardan korumasını sağlayan tükettiğiniz besin öğeleridir. Önemli olan vücudumuzun ihtiyacı olan besin maddelerini yeteri kadar almaktır. Dengeli beslenme sağlıklı yaşamın temel şartıdır. Dengeli ve yeterli beslenme sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlar.
Günümüzde çatışma ortamı, ekonomik krizler, eşitsizlik, iklim değişikliği ve yükselen gıda fiyatlarından zarar gören dünya genelindeki 3,1 milyar insanın hala sağlıklı beslenmek için gerekli gıdaları satın almaya gücü yetmiyor. Açlık git gide büyüyen bir sorun olup 2021 yılında 828 milyon insanı etkilemiştir.
Dünyanın bazı bölgelerinde insanlar açlıktan ölüyor ve çocuklar ise ciddi beslenme yetersizliği sebebiyle sağlıklı bir gelecek için şanslarını yitiriyor. Hafif veya orta dereceli yetersiz beslenme bile bir çocuğun çoklu sebeplerden ölme riskini arttırabilir, fiziksel ve bilişsel gelişimi üzerinde kalıcı etkilere sebep olabilir.
Ne mutlu bizlere ki, dünyada yeterli ve bol miktarda besin maddesi üreten ülkelerden biriyiz. Gıda israfını önleyemezsek bizler de yetersiz beslenen ülkelerde yaşayan insanlardan biri oluruz. İhtiyacımız olan besin maddelerini yeteri kadar alalım, pişirelim, yiyelim. Yediğimiz bir lokma ekmeğin, bir kaşık yemeğin, bir bardak sütün, bir zeytin tanesinin, bir meyvenin üretilmesinde, hazırlanmasında harcanan emekleri unutmamalıyız. Gıda israfı, milletçe fakirliğe doğru giden yolu hazırlamakta ve hızlandırmaktır. Milletçe çok üretelim, yeteri kadar tüketelim. 
Bu kapsamda; Kalp sağlığınız için dengeli beslenin, süt içinki kemikleriniz sağlam olsun, sağlıklı beslenme, sağlıklı çocukluk; sağlıklı çocukluk ise sağlıklı yetişkinlik demektir. Kahvaltı eşittir okulda başarıdır. Açıkta satılan besinleri satın almayın, sağlığınızı korumak için yeterli ve dengeli beslenin, saygı, sevgi ve muhabbetlerimle.’’ Dedi.

Konuşmaların ardından Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlilerince öğrencilere ayran ikramında bulunuldu.

Seminere İl Müdürü Göktekin’in yanı sıra Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Fatih Karabıyık ve şube personelleri de katıldı.