T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE TRİTİKALE TOHUM TESLİM TÖRENİ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 7.10.2022

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaresi işbirliğiyle TAKE Projeleri çerçevesinde "Nadas Alanlarında Tritikale Ekiminin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi"  kapsamında tritikale tohumu teslim töreni Amasya Valisi Sayın Mustafa Masatlı, protokol üyeleri ve çiftçilerimizin katılımıyla gerçekleşti,

Törende konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin;

''Sürdürülebilir bir hayvansal üretim, kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılayacak yem bitkisi üretimini artırarak yem maliyetlerini en aza indirmekle mümkün olacaktır. Kaliteli kaba yem ihtiyacı, çayır ve meralar ile tarla ziraatı içerisindeki yem bitkileri yetiştiriciliğinden sağlanmaktadır. Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi katkılarıyla yürütülen tarımsal destekleme ve projelerle yem bitkisi üretimi teşvik edilmekte, hayvansal üretimin sürdürülebilirliğine katkı sağlanmaktadır. Bu bağlamda ilimizde son 10 yıl içerisinde yem bitkileri üretim alanımız %26 artışla 149 bin dekara, üretim miktarımız %44 artışla 455 bin tona yükselmiş olup; 2022 yılında ise 496 bin ton yem bitkisi üretimi gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz. İlimizde 2021 yılında yaklaşık 18 bin dekar alanda 4 bin ton tritikale üretimi gerçekleşmiş olup; 2022 yılında 21 bin dekar alanda yaklaşık %125 artışla 9 bin ton tritikale üretimi gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz. Tritikale Yetiştiriciliği projeleri kapsamında 2019 yılında 20 ton tritikale tohum desteği gerçekleştirilmiş olup, 2021 yılında ise dağıtımı yapılan tritikale tohum desteği Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi katkısıyla %500 artışla 120 tona çıkmıştır. Bu yıl ise Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi katkısıyla çiftçilerimize tohum desteği 2021 yılına oranla %41 arttırılarak 169 ton olarak gerçekleştirilecektir. Dağıtımını yapacağımız 169 ton tritikale tohumunun toplam proje bedeli 2 milyon 265 bin TL olup Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi %50 hibe desteği sağlamaktadır. Projemiz ile 551 üreticimiz 8 bin 450 dekar alanda üretim gerçekleştirecektir. Böylelikle son dört üretim döneminde Bakanlığımız ve İl Özel İdaresinin %50 hibe destekleriyle toplam proje tutarı 3 milyon 224 bin TL olan 409 ton tritikale tohumu desteği 2.307 üreticimize sağlanmış olup 18 bin dekar alanda üretim gerçekleştirilmiştir. Dağıtımı yapılan tritikale tohumları ile İlimiz hayvansal üretiminin kaba yem ihtiyacının karşılanmasına önemli bir katkı sağlanmıştır.

Bu vesile ile; başta Sayın Bakanımıza, hazırladığımız projelerimizin hayata geçirilmesinde verdikleri desteklerden ötürü ve tüm projelerimizde önümüzü açan, destekleyen, teşvik eden Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize şükranlarımı arz eder, tüm üreticilerimize ve ilimize hayırlara vesile olmasını diler, bütün çiftçilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun. Hepinize saygılar sunuyorum.'' dedi.

Tören Amasya Valisi Mustafa Masatlı ve il protokol üyelerinin çiftçilere tohumlarını teslim etmeleri ile sona erdi.