T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM ORMAN VE İNSAN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Yayın Tarihi : 27.9.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde ve Denizbank sponsorluğunda düzenlenen 12.Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması fotoğraf sergisi Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde yapılan törenle açıldı.

Genel, Çiftçi, Öğrenci, Tarım ve Orman Bakanlığı Çalışanları, Deniz Bank Çalışanları ve bu yıl konusu Çiftçi Varsa Hayat Var olan tema olmak üzere 6 farklı kategoride gerçekleştirilen yarışmada ödül alan 19 eser, sergilenmeye layık görülen 83 eser ve Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarafından çekilen çeşitli fotoğraflar da sergide yer aldı.

Sergi açılışında konuşan Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin;

"12. Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışmasının amacı; tarımın, toprağın, ormanın, suyun önemi konusunda duyarlılığın geliştirilmesi tarımsal gelişmeler ile tarım, orman, doğa, çevre ve insan ilişkilerini, estetik ve öznel bakış açılarıyla belgesel olarak arşivlerde yerini almasını sağlamaktır.

12. Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışmasının konusu; tarım, hayvancılık, orman, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, her türlü tarım hareketliliğinin işlenmesi, üretici, çiftçi, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyetler olarak belirlenmiş olup "Genel", "Çiftçi", "Öğrenci", "Tarım ve Orman Bakanlığı Çalışanları", "Deniz Bank Çalışanları" ve bu yıl konusu "Çiftçi Varsa Hayat Var" olan "Tema" olmak üzere 6 farklı kategoride gerçekleştirilmiştir.

Yarışmaya başvurular 14.09.2020 tarihinde başlayıp,18.06.2021 tarihinde sona erdi. Seçici kurul 14.07.2021 tarihinde Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığında toplanarak, ödül alan ve sergilemeye değer bulunan eserleri belirledi. 12. Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışmasına bu yıl 6 kategoride toplam 606 katılımcı 3997 eserle katıldı. Seçici kurul tarafından 19 eserin ödül alması uygun görülürken, 83 eser de sergileme ve albüm çalışması için belirlendi. Ayrıca ödül alan eserlerden bir tanesi Tarım ve Orman Bakanımız tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı Özel Ödülüne layık görülmüştür.

13. Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf yarışması başvuruları 22/08/2022-31/12/2022 tarihleri arasında yapılacak olup; Tema kategorisinin konusu "Sen Üret Yeter" olarak belirlenmiştir." Dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile devam eden törende konuklar için çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Açılışa; Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya il protokolü, çeşitli kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, İl Müdürlüğü personeli ve basın mensupları katıldı.