T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE ÇAYIR TIRTILI İLE MÜCADELEYE BAŞLANDI

Yayın Tarihi : 24.7.2022

İlimiz ayçiçeği üretim alanlarında görülen "çayır tırtılı" zararlısı ile insansız hava araçları ile zirai mücadeleye başlanmış olup İl Müdürümüz Sayın Hayrullah GÖKTEKİN konu ile ilgili yaptığı açıklamasında;

"İl Müdürlüğümüz teknik personellerince yapılan survey çalışmaları sonucu İlimiz Oluz ve Doğantepe Köyü arazilerinde ekili bulunan yaklaşık 2000 dekar ayçiçeği alanında tespit edilen ve zarar eşiği yüksek olan çayır tırtılına karşı kimyasal mücadele başlanarak bugün alan ilaçlanmıştır.

Ürünler yetişkin döneminde olduğundan tarla ilaçlamaları zirai insansız hava araçları ile yapılmaktadır. Arazilerde havadan insansız hava aracı (drone) ile ilaçlı karışım atılmakta ve zararlının etkisiz hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Mücadelenin erken tespiti ile zararın nerdeyse hiç olmadan önlenebilmesi adına tüm üreticilerimizin arazi kontrollerini dikkatlice yaparak duruma göre mücadeleye başlanması, zararlı ile karşılaşması durumunda İl/İlçe Müdürlüklerimize haber vermesi önem arz etmektedir." Dedi.