T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

LİDER ÇOCUKLAR TARIM KAMPINDA

Yayın Tarihi : 27.5.2022

Bakanlığımızın her yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine "Hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk" ilkesinden yola çıkarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlediği "Lider Çocuk Tarım Kampı" bu yıl "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" teması ile 24-26 Mayıs 2022 tarihlerinde 3 gün süren etkinliklerle tamamlandı.

İlimizde Merkez İlçede bulunan Bahçeleriçi Şehit Recep Gülen İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinden 30 öğrenci ve 1 gözetmenin katıldığı Lider Çocuk Tarım Kampı'nın açılışında konuşan İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN "Lider Çocuk Tarım Kampı programını bu yılkı temasına uygun bir şekilde gerçekleştirerek siz değerli öğrencilerin balıkçılık ve su ürünleri konularında bilgilerini artırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla, sizlere su ürünlerini ve su kaynaklarını tanıtmak, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemini kavramanızı sağlamak,  yörelerine özgü türleri tanımanızı ve kaybolan türlere karşı doğa ve çevre bilincinizi geliştirmek amacıyla bir dizi faaliyet planladık. Bu organizasyonda emeği geçen kurum personellerimize ve öğretmenlerimize teşekkür eder, öğrencilerimize eğitim hayatlarında başarılar dilerim." dedi.

Üç gün süren kampımızda; birinci gün Müdürlüğümüz faaliyetleri ve Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği hakkında konuda uzman teknik personellerimizce Lider Çocuklarımıza bilgilendirme sunumları yapıldı, yöremize özgü bulunan ve dünya genelinde bilinen birçok balık türleri lider çocuklara tanıtıldı.

İkinci gün Değirmendere barajına Lider Çocuklarımızla yavru balık salımı gerçekleştirildi. Günün devamında Aktaş Köyü alabalık yetiştirme tesisinde öğle yemeğinde sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapılarak balık ikramında bulunup akabinde balık yetiştiriciliği hakkında alabalık tesisinde uygulamalı olarak eğitim verildi. Üçüncü gün Suluova Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonunda Müdürlüğümüz Su Ürünleri Mühendislerince baraj, göl ve göletlerin balıklandırılması için üretimi yapılan pullu sazan ve nesli tükenmekte olan mersin balığının popülasyonunun artırılması projeleri hakkında teknik ve uygulamalı olarak eğitim verildi.

Eğitim sonrasında Müdürlüğümüz ana binasına geçiş yapılarak Lider Çocuk Tarım Kampımıza katılım sağlayan öğrenci ve öğretmenlere Şehit İdris BOLAT Konferans Salonumuzda katılım sertifika töreni düzenlendi. İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN öğrenciler ile etkinlik hakkında sohbet ederek katılımlarından dolayı kendilerine teşekkür ederek bundan sonraki yaşamlarında başarı dileklerinde bulundu. Pasta kesiminin ardından Lider Çocuklarımıza bu yılki temanın anlam ve önemine binaen birer hatıra olarak akvaryumda canlı balık hediyelerimiz verildi ve program sona erdi.