T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SÜT SAĞIM MAKİNESİ,TEKME SAVAR VE MEME HİJYEN SOLUSYONU TESLİM TÖRENİ

Yayın Tarihi : 23.05.2022

​ 

SAĞLIKLI SÜTLER AYDINLIK NESİLLER PROJESİ

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve İl Özel İdaresince desteklenen "Sağlıklı Sütler Aydınlık Nesiller Projesi" kapsamında düzenlediğimiz süt sağım makinesi, tekme savar ve meme hijyen solüsyonu teslim töreni,

Amasya Valimiz Sayın Mustafa MASATLI, İl Müdürümüz Sayın Hayrullah GÖKTEKİN çok sayıda protokol ve çiftçilerimizin katılımı ile İl Müdürlüğümüz yerleşkesin de gerçekleşmiştir.

 

 

 İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN konuşmalarında;

''İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve İl Özel İdaresi tarafından desteklenen "Sağlıklı Sütler Aydınlık Nesiller Projesi" kapsamında düzenlediğimiz süt sağım makinesi teslim törenine hoş geldiniz.

Hayvancılık; artan nüfusun yeterli ve dengeli beslenmesi için hayvansal protein ihtiyacının karşılanması, sanayiye ham madde sağlaması ve istihdama olan katkıları nedenleriyle tarımın önemli alt sektörlerinden biridir.

Küresel tarım ekonomisinde güçlü bir aktör olan Ülkemiz büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığında Avrupa'da lider konumda yer almaktadır.

İlimiz ise iklim şartları, mevcut alt yapısı ve kaynak birikimi ile hayvancılık için oldukça elverişli konumda olup hayvansal üretim yönünden önemli bir potansiyele sahiptir. İlimiz de 205.330 büyükbaş, 280.505 küçükbaş hayvan varlığı mevcuttur.

Hayvancılığı geliştirmek, verim ve kaliteyi arttırmak, biyolojik çeşitliliği ve genetik kaynakları korumak amacıyla Bakanlığımız önemli destekler sağlamakta olup; 2021 yılında İlimiz yetiştiricilerine 13,4 milyon TL'si süt desteklemesi olmak üzere toplamda 46 milyon TL hayvancılık hibe desteği sağlamıştır.

2021 yılında DOKAP desteği ile gerçekleştirdiğimiz toplam tutarı 354 bin TL olan projemiz ile 126 üreticimize süt sağım makinası, tekme savar ve sağım sonrası solüsyon desteği sağlamıştık. Bu yıl ise İl Özel İdaresi'nin %75 hibe desteği ile gerçekleştirdiğimiz toplam proje tutarı 467 bin TL olan projemiz ile 100 yetiştiricimize sağım makinası, tekme savar ve sağım sonrası solüsyon dağıtımını gerçekleştireceğiz.

Projemiz ile; çoğu aile tipi işletmelerimizde üretimi yapılan bu sütlerin bozulmasının önüne geçilmesini ve bozulmadan en uzun sürede işleme tesislerine ulaştırılmasını, sağlıklı süt ve süt ürünlerinin arttırılmasını, hijyen kurallarına uygun sağım ile hayvan hastalıkları giderlerinin azaltılmasını, sağım hijyeninin sağlanmasına bağlı olarak buzağı kayıplarının önüne geçilmesini ve teknolojilerin kullanımıyla birim hayvandan daha fazla verim ve kaliteli ürünler elde edilmesini amaçlamış bulunmaktayız. Böylelikle kaliteli sütlerden kaliteli süt ürünleri elde etmeye devam edilecek, bu sayede katma değer oluşturulacaktır. Bizler çalışmalarımızla tüm çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz.

Bu projemizin gerçekleştirilmesinde diğer bütün çalışmalarımızda olduğu gibi bütün çalışmalarımızda bize destek veren Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize; şahsım, kurumum ve üreticilerimiz adına en kalbi şükranlarımı sunuyorum.  Bu projelerimizin İlimiz yetiştiricilerine ve hayvancılığına hayırlı ve bereketli olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.'' Dedi.