17.8.2018 / Gösterim Sayısı : 143

Genç Çiftçilerimize Küçükbaş Hayvanları Teslim Edildi

#Hayvan Dağıtımı Küçükbaş Agustos 2018

“Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” kapsamında İl Müdürlüğümüz bahçesinde düzenlenen törene Sayın Valimiz Dr. Osman Varol, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, İl Müdürümüz Zekeriya Şeker, protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı.

Programda ilk olarak konuşan İl Müdürümüz Zekeriya Şeker konuşmasında “Bakanlığımızın kırsaldan kente göçü önlemek, ülke genelinde artan gıda hammaddesi ihtiyacını karşılamak ve ülke ekonomisini kalkındırmak amacı ile 2016 – 2018 yılları arasında uygulamaya koyduğu genç çiftçi projesini çok önemsiyoruz.
Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak düşüncesiyle kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amaçlanmıştır.
İlimizdeki toplam 1.165 başvurunun; 557’sini bayan, 608’ini erkek genç çiftçilerimiz oluşturmaktadır. Bunlardan 167 proje sahibi hibe almaya hak kazanmış olup, 5 Milyon 10 Bin TL hibe desteği sağlanacaktır. 
Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında “Küçükbaş Hayvancılık Koyun Yetiştiriciliği Projesi” konusunda 36 proje onaylanmıştır. Her proje sahibine 32 dişi ve 2 erkek toplamda 34’er adet koyun olmak üzere İlimizde toplam 1.224 koyun dağıtımı gerçekleştirilecektir. İl Merkezinde ise 15 genç çiftçimize toplam 510 koyun dağıtımı gerçekleştirilecektir. Tüm çiftçilere hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.” dedi

Sayın Valimiz Dr. Osman Varol yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Malumunuz olduğu üzere özellikle kalkınmanın kırsal ayağını gerçekleştiremediğimizde kalkınmanın genelini, sürekliliğini sağlayabilmek ve özellikle bizim konumumuzdaki ülkeler için tarımsal üretimdeki güvenliği sağlayamazsanız genel olarak güvenliğinizi sağladığınızı söylemek mümkün değil.

Bu anlamda devletimizin uzun zamandır yürüttüğü çok ciddi çalışmalar var. Bu çalışmaların bir ayağı da, aslında bugün dağıtımını yapacağımız, farklı kalemlerde de devam etmekte olan genç çiftçi projeleri. Burada malumunuz olduğu üzere bir takım kriterler var ve bu kriterler kapsamında özellikle hem insanlarımızı yaşadıkları yörede tutmak, orada yaşamlarını idame ettirmelerini sağlamak ve yaşamlarını devam ettirebilmek amacıyla hem de aynı zamanda onlara bir gelir kapısı ayarlayarak bir yandan tarımsal üretimin güvenliğini, sürekliliğini sağlarken diğer taraftan insanlarımızı alışmış oldukları coğrafyada, huzur içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla genç çiftçi projeleri yürütülmekte. Bu kapsamda arkamdaki tabloda görüyorsunuz genel olarak 2016-2018 yıllarında yaklaşık 70 milyon TL’lik ilimizin bir desteği söz konusu. Bunun içerisinde genç çiftçi projelerinde de yaklaşık 14.5 – 15 milyon TL civarı bir destek söz konusu.

Geçtiğimiz dönemlerde de yine bana nasip olmuştu, bu tip bir dağıtıma katılmıştık. Bugün yine bu dağıtımlardan birini sembolikte olsa gerçekleştireceğiz. Ben bu çalışmaların çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bunlarda, özellikle tarım bakanlığımızın yürüttüğü projelerde, geçmişte yürütülen başka projelere göre başarı yüzdesinin ne kadar yüksek olduğunu biliyoruz. Bunların başarılı olmasının hem bundan faydalanan ailelerimize, vatandaşlarımıza, hem yöremize hem de ülkemize gerçekten çok önemli katkılar sağladığını biliyoruz. Bunların sizinde bilincinde olmanızı istiyoruz. Devletimizin her daim hem bunların temini aşamasında hem sonraki aşamalarda da çiftçimizin, kırsalda yaşayan vatandaşımızın yanında olduğunu da bilmenizi istiyoruz.

Ben burada bu çalışmalarda emeği geçen başta sayın bakanlarımız ve arkasından tüm tarım teşkilatı çalışanları, il müdürlüğümüz çalışanlarına şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tip çalışmalar devam edecektir. Bunu devlet büyüklerimiz her fırsatta dile getiriyorlar. Bizler vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Ben bu projenin, bugünkü dağılımla beraber tüm ayaklarının hayırlara vesile olmasını ve umduğumuz sonuçları doğurmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

Tüm çiftçilere hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.


''