13.7.2018 / Gösterim Sayısı : 156

İLİMİZ MERKEZE BAĞLI KIZIL KIŞLACIK KÖYÜNDE KANADI NOKTALI SİRKE SİNEĞİ (Drosophila suzukii ) İLE İLGİLİ ÇİFTÇİ EĞİTİM TOPLANTISI DÜZENLEDİK

#İLİMİZ MERKEZE BAĞLI KIZIL KIŞLACIK KÖYÜNDE KANADI NOKTALI SİRKE SİNEĞİ (Drosophila suzukii ) İLE İLGİLİ ÇİFTÇİ EĞİTİM TOPLANTISI DÜZENLEDİK

İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca ilimiz merkeze bağlı Kızıl Kışlacık köyünde 10.07.2018 tarihinde Kanadı Noktalı Sirke Sineği (Drosophila suzukii) ile ilgili çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi.

Bu yıl ilimizin bazı bölgelerinde hasat dönemine gelmiş kirazda ilk defa tespit edilen  Kanadı Noktalı Sirke Sineği (Drosophila suzukii) tanımı, yaşayışı, zarar şekilleri, biyoteknik ve kimyasal mücadelesi , kültürel önlemler, eradikasyon çalışmaları konularında bilgiler verildi.

Kanadı Noktalı Sirke Sineğinde en etkin mücadelenin meyve bahçelerine Elma Sirkeli tuzak asımıyla kitle halinde yakalama olduğu anlatıldı. Elma Sirkeli tuzak yapımı tarif edildi. Kontrol ve Eradikasyon (zararlıyı bulunduğu yerde yok etmek) için; Meyveler olgunlaştığında hasatın geciktirilmeyip kısa tutulması ve hasattan sonra ağaç üzerinde ve yerde meyve bırakılmaması, artık meyvelerin toplanarak en az 30 cm derinlikte uygun bir alana gömülmek suretiyle imha edilmesi gerektiği anlatıldı. Tuzak kontrolleri sırasında, zararlıyı cezbetmemesi açısından tuzakta bulunan sirkenin ağaçlara yakın yerlere dökülmemesi gerektiği, zararlının bulunduğu alandan başka yerlere yayılmasına neden olabilecek mekanizmalar örneğin, traktör vb. ekipmanlar temiz tutulması gerektiği, bahçelerde sulamanın damlama sulama sistemi ile yapılması gerektiği, özellikle bahçelerin hasata yakın dönemde aşırı sulanmasından kaçınılması gerektiği, çayır ve meralar, terk edilmiş bahçeler zararlı için konakçılık yapacağı için kontrol altında tutulması, kendi haline bırakılmış meyve bahçelerinin bulunduğu yerlerde, otlu ve bakımsız ağaçların bulunduğu alanlar bulaşma kaynağı oluşturacağından kültürel önlemlere özen gösterilmesi gerektiği, Drosophila suzukii'nin birkaç km uçabildiği bilindiğinden mücadelenin toplu mücadele şeklinde yapılması gerektiği konuları anlatıldı. 


''