13.7.2018 / Gösterim Sayısı : 213

İlçe Müdürlüğümüz Personellerine Kanadı Noktalı Sirke Sineği İle İlgili Eğitim Toplantısı Düzenledik

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda İlçe Müdürlüklermizde Bitki Sağlığı Hizmetlerinde görevli teknik personele; Kanadı Noktalı Sirke Sineğinin (Drosophila suzukii) tanımı, yaşayışı, zarar şekilleri, mücadelesi, eradikasyon çalışmaları ve sürvey  çalışmaları ile ilgili hizmet içi eğitim toplantısı düzenlendi.

İlimizde ilk defa bu sene hasat dönemine gelmiş kirazlarda tespit edilen zararlının diğer meyve türlerine yayılımının önlenmesi ve üreticilere yapılacak eğitim ve yayım çalışmaları konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu. Ayrıca Kirazda Drosophila suzukii zararı görülen meyve bahçesinde teknik gezi düzenlenerek zararlı ile ilgili bilgilendirme, gözlem ve incelemelerde bulunuldu.

 İl Müdürümüz Zekeriya ŞEKER konu hakkında yapmış oldugu açıklamada "Mevsimin sıcak geçmesi dolayısı ile İlimizde ilk defa 2018 yılında hasat dönemine gelmiş kirazda KANADI NOKTALI SİRKE SİNEĞİ  (Drosophila suzukii ) zararı görülmüştür. İlimiz için stratejik ürünlerden olan kirazda oldukça tehlikeli olmakla beraber birçok meyve türüne de zarar vermektedir. Tüm meyve üreticilerimizin zararlıya karşı dikkatli ve tedbirli olması, gereken önlemleri alması, mücadelede İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir." dedi.


''